понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety albo po prostu żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż nierzadko służą także za ozdobę. Z reguły takie sztacheta z Winylu z Tuchowa buduje się w słonecznych położeniach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają i mocno się zagęszczają. Mnóstwo wdzięku maja także takie żywe ploty, które prowadza przez osłonięte zaułki parku. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja oraz relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie rosną, często tez bujnie kwitną, niemniej jednak wymagają również sporo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety z PCV mogą być bardzo cienkie, jednak powinno się je regularnie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, albowiem takie plot aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. O ile mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий