среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało bieg��ym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia PVC z Krynicy na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz podstawy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie kamieni na ogrodzenie plastykowe z Łomży na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtenczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno również siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nierównych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie Winylowe używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na balustrady z plastiku na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ploty z plastyku na plot i furtę ze sztachetek tworzy się z kamieni przeróżnego kształtu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o niesymetrycznych kształtach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, iżby postać każdego następnego łączył się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Winylowe z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий